Жална вест

Информација: Македонскиот планинар Георги Петков – почина во обид да биде шестиот Македонец кој го искачил врвот на светот   Почитувани, Со огромна тага ја примивме веста,  дека нашиот [...]

Брошура документите на Комисијата за планинарски водичи

Во брошурата се дел од документите кои ги изработи Комисијата за планинарски водичи, вклучувајќи ги и Кодексот на честа на македонските планинари, препораки и упатства за безбедно планинарење, [...]

ЕДУКАТИВНО – ХУМАНИТАРНО – ПЛАНИНАРСКА АКЦИЈА MATKA 2018

ПЛАНИНАРИ, ДЕЦА И ЉУБИТЕЛИ НА ПРИРОДАТА Оваа сабота се оддржа долго најавуваната Едукативно – хуманитарно планинарска акција Матка 2018! Пред Планинарскиот дом Матка викендов вриеше од искусни [...]

Соопштение за јавноста за трагичниот настан на Кајмакчалан

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија изразува жалење и сочуство до семејствата и сите планинари, љубители на планината и природата за прерано згаснатите животи на нашите Калина [...]

ПСД „ГОЛАК“ ОДБЕЛЕЖА 4 ГОДИНИ ОД СВОЕТО ПОСТОЕЊЕ

На 28.01.2018 (недела), ПСД ГОЛАК Делчево прослави 4 години од официјално постоење. По тој повод, веќе традиционално, била организирана планинарска акција до манастирот Св.Пантелејмон 1508 м.н.в. [...]

Движење низ планина во зимски услови

Во планините важат други законитости отколку во долините. Тие што сакаат да ги посетуваат планините, треба да ги познаваат тие законитости и да им се прилагодуваат. Следат неколку насоки за [...]

Статистичка анализа за планинарењето на Хималаите во Непал

Himalaya by the Numbers е статистичка анализа за планинарењето на Хималаите во Непал од авторите Ричард Салисбери и Елизабет Хаули. За сите идни искачувања на Хималаите во Непал, прочитајте многу [...]

Светскиот ден на планината, признанијата за 2017 година

Одбележан Светскиот ден на планината, традиционален настан на Матка на ден 10 декември 2017 година и проекции на врвни достигнувања во Кино Фросина, МКЦ на 11 декември 2017 година, со специјален [...]

Награда Даре Џамбаз

До Сите планинарски клубови во Р. Македонија Почитувани, Врз основа на Правилникот за доделување на престижната награда „Даре Џамбаз„ Ве известуваме: Федерацијата на планинарски спортови на [...]

Членки на

Партнер организации

dvizi_se_bezbedno
dvizi_se_bezbedno_flaer
Движи се безбедно
img_20171118_145222
Основи на движење во планина
Почетна
mh_logo_small1
Adzibadem-Sistina
cuk
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Start typing and press Enter to search